• IT a práca z domu

• 27.11.2022 21:38
      • Home office, čiže práca z domu, patrí v IT firmách medzi veľmi obľúbené benefity. Mnoho firiem ponúka svojim zamestnancom možnosť niekoľkých dní home officeu mesačne či dokonca týždenne.

• Práca v IT často zahŕňa spoluprácu na diaľku, napríklad s kolegami v zahraničí či s klientmi. Aj v IT oblasti však existuje množstvo rôznych pozícií a nie každý ítečkár prichádza do kontaktu s kolegami a klientmi v rovnakej miere. Preto niektorým ítečkárom môže práca z domu vyhovovať viac ako ostatným v závislosti od toho, čo presne robia (napríklad testerom môžu doma chýbať potrebné zariadenia, na ktorých testujú funkčnosť produktov). Väčšina ľudí toho navyše dokáže počas práce z domu urobiť rovnako veľa ako v kancelárii.

Home office má mnoho výhod - ľudia si počas práce z domu vedia lepšie zadeliť pracovný čas a nemusia každý deň cestovať do práce, vďaka čomu ušetria nielen peniaze, ale aj čas. Veľa ľudí má doma väčší pokoj ako v kancelárii a vedia sa lepšie sústrediť, keďže ich nerušia kolegovia. Domácu kanceláriu si navyše môže každý zariadiť tak, ako mu to vyhovuje.

Práca z domu tiež poskytuje širšie možnosti zamestnania. Vďaka tomu, že človek nemusí byť v práci osobne, má možnosť robiť aj pre firmy z iných miest či dokonca krajín alebo pracovať na viacerých projektoch naraz.

Nie každému však home office vyhovuje. Jeho najväčšou nevýhodou je to, že človek príde o osobný kontakt s kolegami a komunikáciu na diaľku môžu často sprevádzať nedorozumenia. Niektorí nemusia mať na prácu doma vhodný hardvér či dostatočne pohodlné prostredie alebo môžu mať problém oddeliť pracovný život od súkromného.

Počas pandémie ochorenia COVID-19 sa v mnohých firmách stal home office z benefitu nutnosťou. Aj keď v niektorých oblastiach ako je napríklad gastonómia, cestový ruch, kultúra, výrobný priemysel, veľkoobchod a maloobchod či doprava sa nedá pracovať z domu, pre ítečkarov to nie je problém.

Veľká časť práce ítečkárov prebieha na internete. IT firmy už pred vypuknutím pandémie bežne používali na spoluprácu na diaľku rôzne online komunikačné a kolaboračné nástroje, ako napríklad JIRA či Redmine na plánovanie práce a Slack, Skype for Business alebo MS Teams na komunikáciu v rámci tímov či so zákazníkmi. Po presune práce domov sa na internet presunula väčšina komunikácie a ľudia začali viac používať cloudové služby.

Aj vďaka tomu, že home office je v dnešnej dobe pre firmy bežnou súčasťou benefitov, bol prechod na prácu z domu pre dobre pripravené IT firmy taký hladký.

Kristina Gyuríková

copywriterka