• Exkurzia v Prahe

   • 18.06.2019 10:50
   • 31. mája a 1. júna sa žiaci 1. A spolu s pani učiteľkami Jankou Pajgerovou a Ivanou Bršťákovou zúčastnili exkurzie do Prahy, ktorá bola zároveň koncoročným školským výletom prvákov.
   •  

    Keďže sme cestovali nočným vlakom, privítala nás do nového rána prebúdzajúca sa Praha. Zatiaľ bez davov turistov sme sa pokojne vybrali na rannú prechádzku Prahou. Úvodné predstavenie  hlavného mesta našich susedov sme absolvovali na Václavskom námestí. V dopoludňajšom čase sme stihli ešte uvidieť takmer prázdne Staromestské námestie, čo je naozaj veľká vzácnosť. Pri Starej radnici sme sa oboznámili s niektorými udalosťami z českých dejín, napríklad popravou Jána Jesenia z rodu Jesenských, ktorý bol jedným z 27 ľudí, čo tu popravili. Ich smrť dodnes pripomínajú kríže na zemi pred starým krídlom radnice. No a samozrejme sme videli aj najväčšie turistické lákadlo na tomto mieste, ktorým je Pražský orloj (súčasť radnice).

    Niektorí z nás sa potom prvý krát vo svojom živote previezli metrom, aby sme sa dostali k architektonickej zaujímavosti modernej Prahy – k Tancujúcemu domu. Pristavili sme sa pri pravoslávnom kostole, v ktorom sa počas 2. svetovej vojny ukrýval pán Gabčík (pôvodom zo Žiliny) s približne ďalšími 26 mužmi po spáchaní neúspešného atentátu na Heydricha.

    Najkrajším zážitkom prvého dňa výletu boli tzv. Pražské Benátky - plavba loďou po Vltave v okolí Karlovho mosta. Mali sme naozaj dobrého sprievodcu, a tak sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o stavbe mosta, o priľahlým kanáloch – ramenách Vltavy, či o povodniach z nedávnej  minulosti.

                Navštívili sme ešte múzeum voskových figurín, trochu si oddýchli pri tom, ako sme sa ubytovávali, a potom už hurá do Palladia. Na Námestí republiky sme si ešte niečo povedali o Obecnom dome a o pôvodnej budove najznámejšieho pražského obchodného centra. Návšteva Palladia bola pre niektorých z nás určite vrchol podujatia.

                Úchvatnou časťou sobotňajšieho programu bola prechádzka ranným Karlovým mostom. Vďaka skorej hodine sme si naozaj tento vzácny most užili. Rovnako aj prechádzku Kampou. Hoci sa už začínala  prejavovať únava. Nečakane horúce slnko nám trošku znepríjemnilo poznávanie Malej strany s kostolom sv. Mikuláša. Výstup na Hradčany bol pre niektorých už naozaj skúškou sily a trpezlivosti. Na fotografii vidno, aký dlhý rad turistov čakal na bezpečnostnú kontrolu pri vstupe do areálu hradu. Preto asi nikoho neprekvapí, že návštevu areálu hradu sme odložili „nabudúce“. Ešte pár fotiek s Petřínom v pozadí a už len cesta domov.

                Unavení, ale radostní, že sme spolu mohli stráviť toľko času v takom prekrásnom a zaujímavom meste sme sa vrátili domov do Žiliny.

                Veľká vďaka patrí žiakovi 1. A Dominikovi Papalovi, ktorý si pre nás pripravil program výletu i množstvo informácií a zaujímavostí.

   • Naspäť na zoznam článkov