• Exkurzia v Banskej Bystrici

   • 25.09.2019 21:38
   • Žiaci 2. A triedy sa v stredu 25. 9. 2019 zúčastnili dejepisno-literárnej exkurzie do Banskej Bystrice. 
       
   • Už cesta vlakom bola pre nás zaujímavá. Veď na stavbe tohto úseku, ktorého súčasťou je až 22 tunelov, pracovalo približne 12 000 ľudí. 

    Historické centrum mesta nás zaujalo spievajúcou fontánou, morovým stĺpom, Turzovým domom, či kostolom sv. Františka Xaverského. Z Hodinovej veže sme pozorovali nielen námestie s hradným komplexom Barbakan, ale všimli sme si aj polohu Banskej Bystrice uprostred hôr. A urobili sme si niekoľko naozaj skvelých fotografií.

    V Štátnej vedeckej knižnici nás sprievodca oboznámil s históriou i súčasnosťou tejto významnej kultúrnej inštitúcie. Veď právo povinného výtlačku má knižnica už od roku 1962, čím sa radí medzi vzácne knižničné fondy na Slovensku. Jej súčasťou je aj hispánske, či britské centrum. Vo vedeckej a univerzálnej študovni vám skúsení pracovníci pomôžu vypracovať rešerše. Knihu si môžete vďaka moderným technológiám vyhľadať v knižničných katalógoch aj v pohodlí domova, pričom vám ju pracovníčky knižnice pripravia a vy si ju môžete prísť vyzdvihnúť už do jednej hodiny od vašej objednávky.

    Priamo v budove pracuje aj literárno-hudobné múzeum s bábkarskou expozíciou a s ponukou množstva aktivít a podujatí pre školy.

    Zaujímavosťou je aj Kancelária prezidenta republiky, ktorá tu tiež sídli.

    Po oddychu a obedňajšej prestávke v obchodnom centre Europa sme sa presunuli do Múzea SNP. Po videoprojekcii pri príležitosti 75. výročia SNP, sme si prezreli expozíciu múzea. Zaujala nás aj architektúra budovy a priľahlý park s vojenskou technikou. 

    S pocitom, že sme strávili príjemný deň, počas ktorého sme získali nové vedomosti, sme docestovali domov.

    Mgr. Janka Pajgerová

        

   • Naspäť na zoznam článkov