• Exkurzia do Zlína – „Dnes fantázia, zajtra skutočnosť“

   • 16.01.2020 08:01
   • Dňa 21. septembra sme navštívili so žiakmi I. a II.A mesto Zlín
    v Českej republike s cieľom dozvedieť sa viac o živote Tomáša Baťu,
    jeho podnikateľských zručnostiach a jeho vplyvu na mesto Zlín
    v 1. polovici 20. storočia. 

       

   • Navštívili sme Múzeum juhovýchodnej Moravy v Zlíne a jeho novú expozíciu v 14. budove bývalého továrenského areálu. Oboznámili sme sa s históriou firmy Baťa od jej vzniku v roku 1894 až do roku 1948, kedy bola firma znárodnená. 

    V múzeu sme videli starú obuvnícku dielňu, ale i pôvodnú výrobnú obuvnícku linku

    z 30. rokov 20. storočia, za ktorou pracovali Baťovi zamestnanci s neuveriteľnou precíznosťou. 

     

    Prezreli sme si expozíciu historickej obuvi s viac ako 600 exponátmi topánok, ktoré sa nosili v Čechách, na Morave i na Slovensku, v Azerbajdžane, v Indii, v Benátkach, v Kuvajte, v Rusku, Amerike, na Aljaške, v Afrike či v Mongolsku.  Najstarším exponátom boli čižmy z roku 1588 a najšokujúcejším pre nás boli topánky z kožúška škrečka. Prezreli sme si výstavu rôznych modelov obuvi, ktoré boli navrhnuté a vyrobené v Baťových závodoch v Zlíne. 

     

    V múzeu sme mali možnosť vidieť expozíciu z cesty dvoch kamarátov a legendárnych československých cestovateľov Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda, ktorí na vozidle Tatra 87 odcestovali na cestu do Afriky a Južnej Ameriky a priniesli odtiaľ mnoho zaujímavých suvenírov. 

     

    Nezabudli sme nakuknúť do oddelenia filmového štúdia, ktoré bolo pôvodne postavené pre potreby výroby vlastnej reklamy pre Baťove produkty a neskôr sa tu vyrábali rozprávky. My sme mali možnosť vidieť zaujímavú reklamu na topánky s názvom „Dýchej zhluboka“, ktorá nám v priebehu niekoľkých minút ukázala marketingové techniky z prvej polovici 20. storočia. 

     

    Veľmi zaujímavou bola pre nás prednáška a prehliadka v 21. budove, tzv. mrakodrapu. V súčasnosti tu sídli Finančný úrad, ale pôvodne to bola administratívna budova firmy Baťa. Mali sme možnosť previezť sa výťahom J. A. Baťu a zo strechy mrakodrapu sme sa mohli pozrieť na takmer celý Zlín s budovami tovární, ale aj s hotelom, tržnicou, kinosálou, nemocnicou, internátmi a rodinnými domčekmi, ktoré dal vystavať Tomáš Baťa, pre svojich zamestnancov. Dozvedeli sme sa prečo nemali úradníci na stoloch šuflíky, prečo boli zásuvky na elektrinu v podlahe, čo sa dialo, ak mal zamestnanec úraz, ako mal tráviť robotník voľný čas, prečo boli ženy zo Zlína žiadané nevesty, čo závideli v Prahe Zlínu, aký bol denný program študentov a mnoho ďalšieho. 

     

    Informácie, ktoré sme získali o spôsoboch myslenia významného podnikateľa, inovátora a manažéra Tomáša Baťu môžu byť aj pre nás veľkou inšpiráciou, presne v duchu názvu vzdelávacieho projektu "Dnes fantázia, zajtra skutočnosť." Nebojme sa preto snívať a plniť si svoje sny.

     

    Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k zorganizovaniu a zabezpečeniu odbornej exkurzie. 

     

        

     

    Inšpirujte sa niekoľkými citátmi Tomáša Baťu: 

     

    „Každé podnikanie, ak vedome neslúži verejnosti, je nutne odsúdené k zániku.“

     

    „Nič som nenadobudol ľahko. Každá vec ma stála tvrdú prácu. Nehľadaj ľahké cesty. Tie hľadá toľko ľudí, že sa po nich nedá prísť nikam.“

     

    „Nehovor, že to nejde, radšej povedz, že to zatiaľ nevieš.“
     

    „Ak chcete vybudovať veľký podnik, vybudujte najprv seba.“

     

    „Robme hoci aj najnepatrnejšie veci, ale robme ich najlepšie na svete.“ 

     

    Ďalšie fotografie si môžete pozrieť v galérii. 

     

    Mgr. Janka Rotterová
     

   • Naspäť na zoznam článkov