• Digitálna budúcnosť po koronavíruse

• 19.06.2020 22:43
      • Kvôli pandémii koronavírusu sa mnoho bežných činností presunulo do online priestoru. Už teraz je jasné, že pandémia zmení náš spôsob života a to najmä vďaka digitálnym technológiám.

Menej papierovačiek

Koronavírus spôsobil, že sa mnohé doteraz papierové procesy presunuli na internet. Úrady a inštitúcie zistili, že im stačí naskenovaný či odfotený dokument, netreba, aby ľudia papiere nosili zakaždým osobne. Táto zmena znamená veľkú úsporu času pre všetkých a určite pretrvá aj po skončení pandémie.

Home office sa stane samozrejmosťou

Práca z domu počas pandémie sa pre mnohé firmy stala nevyhnutným riešením. Vo výhode boli tie, ktoré s home officeom mali predchádzajúcu skúsenosť a ich činnosť sa dala preniesť bez väčších problémov do nového režimu. Do tejto kategórie patria aj IT firmy, ktoré často poskytujú home office ako jeden z benefiov. Väčšina ľudí dokáže z domu pracovať rovnako efektívne ako z kancelárie, prechod na home office teda nemal na výkony ľudí negatívne dopady.

Budeme častejšie komunikovať cez internet

Osobné stretnutia a porady nahradili videohovory a videokonferencie cez Slack, Zoom, WebEx a ďalšie nástroje. Vďaka tomu sa vedia bez problémov stretnúť” aj kolegovia a kamaráti z rôznych miest či dokonca krajín. Aj keď sa nič nevyrovná osobnému stretnutiu, online komunikácia sa aj po korone bude používať čím ďalej, tým viac.

Viac podujatí sa bude konať v online prostredí

Videohovory namiesto osobných stretnutí sa počas pandémie stali bežnými, na internet sa však presunuli aj semináre, konferencie a iné spoločenské či kultúrne podujatia. Pre usporiadateľov to môže znamenať okrem iného aj nižšie náklady na organizáciu. Mnohé firmy preto začali pracovať s technológiami a nástrojmi ako je napríklad Zoom, ktoré doteraz nepoužívali. Úspech takýchto akcií však znamená, že webináre, videkonferencie a ďalšie podujatia tu s nami určite zostanú aj po pandémii.

Online školstvo a zdravotníctvo

Po zatvorení škôl sa učitelia a žiaci museli prispôsobiť novej situácii. Niektorí to zvládli lepšie a začali vyučovať cez Zoom či iný nástroj, ďalší zostali pri zadávaní domácich úloh. Tento experiment nám však v každom prípade ukázal, že aj keď to možno nebude ľahké, vyučovať sa dá aj cez internet. To by v budúcnosti mohlo výrazne pomôcť študentom so zdravotným postihnutím či špeciálnymi potrebami, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu navštevovať školu.

Koronavírus prispel aj k rozvoju telemedicíny. Pacienti vďaka internetu nemusia chodiť kvôli predpisovaniu receptov a papierovačkám do ambulancií osobne. Okrem toho po dôkladnej konzultácii s pacientmi cez internet vďaka videohovorom, fotkám a popísaní príznakov dokážu doktori diagnostikovať menej závažné ochorenia. Výhodou je okrem ušetreného času aj to, že chorí pacienti nemusia zbytočne sedieť v čakárni plnej ďalších chorých ľudí. Telemedicína sa v nasledujúcich rokoch bude rozvíjať a nakoniec sa určite stane bežnou súčasťou našich životov.

Kristina Gyuríková

copywriterka, QBSW, a. s.