• Nordic Walking

• Projekt Šport študentom sa prehupol do svojej jarnej časti. Odštartovali sme ju úžasným stretnutím s pani Ing. Máriou Zemiakovou zo Slovenskej asociácie nordic walkingu.

V mrazivom štvrtkovom ráne pred školou zaparkovalo auto, ktoré viezlo niečo naozaj nezvyčajné. Pre nás všetkých neznáme a zaujímavé, čo sme videli a držali v rukách prvýkrát v živote. Boli to špeciálne paličky potrebné ku severskej chôdzi.

Rozprávanie plné zaujímavostí sme začali v učebni 4. A. Dozvedeli sme sa množstvo prekvapujúcich informácií o tomto aktuálne vo svete snáď najprudšie sa rozvíjajúcom športe. Nordic walking je však nielen šport, ale aj jedna z najúžasnejších pohybovo-ozdravných aktivít. Pomáha pri prevencii osteoporózy, pri nadváhe, pri zvýšenej hladine cholesterolu, pri liečbe astmy, alergie, diabetes 2. typu, pri liečbe depresií, pri rehabilitácii po operáciách, posilňuje imunitu, odstraňuje poruchy učenia u detí.

Pri nordic walkingu sa aktivuje až 97 % svalov (medzi nimi aj vnútorné svaly). Je vhodný pre všetky generácie, dokonca aj pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami. Môže ho praktikovať takmer každý – bez ohľadu na vek, pohlavie, či fyzickú kondíciu.

Je to šport nenáročný na výstroj. Jediné, čo k nemu potrebujete, sú už spomínané špeciálne palice. Ani tie si však nemusíte kúpiť hneď, požičajú vám ich na kurzoch, kde sa naučíte aj správnu techniku.

Po teoretickom úvode sme sa s pani Zemiakovou presunuli na školské ihrisko, kde sme zažili takú malú ochutnávku tejto špeciálnej chôdze s paličkami. Zistili sme s veľkým prekvapením, že ...

• Medzinárodný deň zdravého spánku

• Pri príležitosti Svetového dňa spánku a Medzinárodného dňa zdravého spánku mali žiaci našej školy možnosť vypočuť si podcast odborníka na spánok p. Hynka Medřického a získané informácie si mohli utvrdiť pomocou otázok a úloh v pracovnom liste (kvíze), ktorý pripravila p. uč. Pajgerová.
            Téma spánku sa v poslednom období ukazuje ako téma zanedbávaná, avšak veľmi dôležitá pre naše fyzické aj psychické zdravie. Cieľom tejto výchovno-vzdelávacej aktivity teda bolo posilniť zodpovednosť každého z nás vo vzťahu k zdravému životnému štýlu. A tiež posilniť pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu, keďže nadužívanie svetla pôsobí priam devastačne na mnohé živé organizmy, predovšetkým na hmyz.

S kvízovými otázkami a úlohami si najlepšie poradili žiaci:
            Natália Sirotová (4. A) a Tomáš Špánik (2. A) zhodne s úspešnosťou 92%.
            Blahoželáme!
          • Európsky týždeň financií - Mladý účtovník

• Európsky týždeň financií sme zavŕšili účasťou na Olympiáde Mladý účtovník, ktorú vyhlasuje spoločnosť KROS, a. s. v spolupráci so Slovenskou komorou certifikovaných účtovníkov. Našu školu reprezentovali  žiačky 4. ročníka – Natália Sirotová, Bianka Knapcová, Daša Sobolová. Pridali sa k najlepším a ukázali súperom ako im to účtuje v programe Omega.
            Dievčatám sme držali palce a s napätím očakávame výsledky súťaže.

• Európsky týždeň financií - EMQ

• Tento týždeň si pripomíname Európsky týždeň financií. Pri tejto príležitosti pripravuje Slovenská banková asociácia každoročne projekt o peniazoch v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska.  Aj  žiaci našej školy sa pri tejto príležitosti zapojili do Európskeho kvízu o peniazoch (EMQ) cez platformu Kahoot.
            Do uvedeného kvízu sa zapojili žiaci 1. ročníka, ktorí sa svojimi vedomosťami a rýchlosťou zadávania odpovedí snažili získať čo najviac bodov.

Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť na súťaži a reprezentáciu školy!

• Svetový deň Downovho syndrómu

• V dnešný deň, 21. marca, si každoročne pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. Svoje sympatie, solidaritu, spolupatričnosť s ľuďmi trpiacimi Downovým syndrómom (DS) môžeme vyjadriť nosením dvoch rôznych farieb či veľkostí ponožiek. Silou spolupatričnosti môžeme prispieť k tomu, aby sa ľudia trpiacimi DS mohli žiť plnohodnotný život.

• Lyžovanie s lyžiarskym klubom MB Ski club Žilina

• Náš projekt Šport študentom pokračoval minulý týždeň spoluprácou s lyžiarskym klubom MB Ski club Žilina. Nadšenci z tohto klubu zavítali medzi našich druhákov v posledný deň ich lyžiarskeho výcviku. Predviedli nám ukážky správnej techniky a pripravili pretekový obrovský slalom. A tak naši súťaživí druháci mohli zažiť ozajstnú atmosféru pretekov. Bolo to naozaj skvelé a MB Ski clubu patrí obrovská vďaka za tento športový zážitok!

• Svetový deň spánku

• To, aký je spánok dôležitý, podčiarkuje aj skutočnosť, že v roku máme až dva dni, v ktorých sa o spánku viac hovorí. Svetový deň spánku je pohyblivý,  je ním posledný piatok pred jarnou rovnodennosťou. V tomto roku pripadá teda na 17. marca. Druhým takýmto dňom oslavujúcim spánok je Medzinárodný deň zdravého spánku, ktorý sa oslavuje každý rok v prvý jarný deň, teda 21. marca.
          • Svetový deň mokradí

• Svetový deň mokradí (2. február) sme si na našej škole pripomenuli zaujímavou úlohou pre všetkých žiakov zadanou prostredníctvom EduPage. (Úloha pochádza z archívu súťaže Attoved.) Našim prvákom navyše bol premietnutý dokumentárny film Biele Karpaty – Kráľovstvo strážené Vršatcom. Tento dokument predstavuje komplexne pohorie Biele Karpaty a medzi iným predstavuje aj spoločenstvá močiarov, mokradí, či podmáčaných lúk. Popri premietaní mali žiaci zároveň možnosť pracovať s interaktívnym študijným materiálom v Edupage.
            Najlepšie zo všetkých pracovný list vypracoval Ondrej Kutlik  s úspešnosťou 98,6%. Spätná väzba na prírodopisný film od žiakov bola veľmi pozitívna. Prinášame niekoľko ukážok: